Forums La Roumanie pour les amis

les forums Roumanie du site www.onlineRo.com

AccueilAccueil  PortailPortail  CalendrierCalendrier  S'enregistrerS'enregistrer  MembresMembres  GroupesGroupes  FAQFAQ  RechercherRechercher  Connexion  

Partagez

[Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea

AuteurMessage
Aura
Expert
Expert

[Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea Empty
MessageSujet: [Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea   [Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea EmptyMer 25 Mai 2011 - 21:56

je vous recommande chalereusement ce livre. Je l'ai lu et j'ai aimé bien.
Je vous laisse le découvrir.

Oana Pellea est la fille du grand acteur Amza Pellea.

voici quelques fragments de livre. J'espère que vous comprendez et pas besoin de traduire.....

"nu-mi place metalul ca material de constructie.Imi place lemnul. Are miros, are viata si are istorie.Iti spune o poveste. Ce poveste iti poate metalul ?Ma uit la masa de lemn la care sunt si ma gandesc cate pasari s-or fi odihnit pe copacul din care e facuta?Si cate cantece o fi ascultat?De cate ori o fi inflorit?"

"mi se pare incredibil de frumoasa viata.O minune.E o minune ca exist si una si mai mare ca imi dau seama ca exist.Mai departe, ce faci cu viata ta sau ce fac altii cu ea este alta discutie. Dar viata ramane o minune."

"Aveam un copac in drum spre Bulandra. De cate ori treceam pe langa el, intindeam mana si ma mangaia cu frunzele. Era un cpac bun. Ca si cand ar exista copaci rai!Nu,era un copac pe care-l intrebam ce mai face si el ma mangaia si stiam ca-mi raspunde. Mi-e dor de el.O sa mai trec sa vad ce face."

"Ziua lui tata.72 de ani. Am fost la cimitir. am dus sapte portocale, sapte mere,sapte paini, sapte ape, sapte flori si sapte lumanari. De cate ori sunt la mormantul lui apare soarele.Mi-e dor."

"La farmacii prin Bucuresti. Cumpar medicamente, care ,in mod normal sunt gratuite.Medicamente pt cancerul mamei. Cumpar pt ca m-a ajutat Dumnezeu si pot sa cumpar. La celalalt ghiseu , o coada infernala cu oameni cu aceleasi nevoi ca si mine, dar avand niste retete gratuite sau compensate.Unii dintre ei ei abia se tin pe picioare. Si toti intreaba daca se pot onora retetele. Farmacistii, mai brutal sau cu ochii in ntejghea, raspund scurt: nu.Reactiile sunt diferite. De la violenta verbala pana la lacrimi si la ridicat din umeri."
"Geamul din camera mea e acoperit de draperia verde si grea, deci nu vad cerul.Bine ca stiu ca este acolo. Ce bine sa ai barem aceasta certitudine: ca intotdeauna cerul va fi deasupra noastra si pamantul la picioarele noastre."

[Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea 15849410

Aura
Revenir en haut Aller en bas

[Livres] "Jurnal 2003-2009" par Oana Pellea
Page 1 sur 1